Keď počujú slovo „žiletka“ podaktorí súťažiaci z ostatných pretekov vo Vištuku, pomaly sa aj prestávajú holiť. Bolo to asi najčastejšie skloňované slovo a mnohým sa už o tom možno aj sníva. Boli to jedny z tých pretekov, pri ktorých vám žiletku „spravili“ snáď aj poppre. 😀
Prečo tomu tak bolo a ako tomu do budúcna predísť? Poďme sa na to trochu pozrieť.
Hneď na začiatku si povedzme, že spomínaná nepopulárna „žiletka“ je proste súčasťou pretekov a robí ich do určitej miery a svojim spôsobom práve atraktívnymi. Nikdy totiž neviete, kedy sa to môže stať aj tým najlepším. Potom už len závisí od zručnosti a trpezlivosti strelcov ako, a či vôbec sa s touto nepríjemnou situáciou dokážu vyrovnať. „Žiletka“ proste dokáže dokonale zamiešať poradím.
Ale dá sa tomu aj do určitej miery predchádzať a my vám teraz dáme tri rady ako na to. Za správne postavenie a nastavenie gongov si zodpovedáte totiž vy sami strelci.
Čistota podstavca
Platí, že pokiaľ vám zostane na podstavci nejaká nečistota – prach či drobný kamienok – práve to môže spôsobiť, že na tejto nečistote sa gong môže pootočiť a dostať sa do priečnej polohy, nazvanej v našom slangu „žiletka“. Preto čistota podstavca je jedna z vecí, ktorej by ste mali venovať pozornosť pri stavaní gongov.
Natočenie podstavca
Pri stavaní parkúru platí, že všetky terče by mali byť natočené na strelca. Teda kolmo na dráhu strely. Parkúr je pomerne dosť široký a keby tomu tak nebolo, na krajné gongy by sa strieľalo už pod dosť veľkým uhlom. Každý zásah mimo stred by mohol teoreticky spôsobiť nepopulárnu „žiletku“.
Preto si pri stavaní terčov treba skontrolovať aj ich správne natočenie smerom k strelcovi. A pre prípadnú korekciu si prizvať aj rozhodcu, pretože strelci by si samovoľne nemali meniť polohu terčov.
Výška podstavca
A tu sa dostávame aj k postate problému, ktorý nastal práve vo Vištuku. Mnohé podstavce boli zašliapnuté do zeme a gong sa pri zásahu len presunul a skĺzol po zemi a zostal stáť. A keďže vo všetkom má prsty povestný Murphy, zostal stáť presne v polohe, v ktorej je ho zasiahnuť najťažšie. Bam! A je tam žiletka!
Preto, milí priatelia, naša rada znie – povytiahnite si ten zašliapnutý (alebo málo vysunutý) podstavec do dostatočnej výšky, povedzme cca okolo 5cm. Pri páde z tejto polohy je už oveľa menšia pravdepodobnosť, že sa vám gong dostane do „žiletkovej“ polohy.
A ešte jedna rada na záver. Nielen gongy vedia narobiť „šarapatu“. Treba dbať aj na správne nastavenie popprov. Možno sa to zdá ako samozrejmosť (najmä skúsenejším strelcom), ale viackrát sa stalo, že popper príliš vyklonený dopredu nebolo možné zostreliť. Preto dbajte na to, aby bol v správnej polohe a nebolo treba veľa energie na jeho zostrelenie. Lebo nie každý strieľa „štyridsaťpäťkami“…
Pomohli Vám tieto rady? Máte okrem toho aj iné, vlastné postrehy k súťaži REPIKO, prípadne k iným súťažiam? Budeme radi, keď nám napíšete cez kontaktný formulár. Vaše postrehy budú určite prínosné a môžu pomôcť zlepšovať úroveň organizácie súťaží.
Foto: Pixabay.com, Oskar Kadlec