V predvojnovom období v rokoch 1935-38 bola v Československu vybudovaná premyslená sieť ťažkého a ľahkého opevnenia (takzvaných ropíkov), ktorá mala za úlohu chrániť pohraničné oblasti tohto mladého štátu pred napadnutím. Ako toto opevnenie vyzeralo, ako malo fungovať a prečo nesplnilo svoju úlohu sa rozprávame s hosťom druhej epizódy Armádneho podcastu Martinom Kubalom.
Martin Kubala je predsedom občianskeho združenia Múzeum petržalského opevnenia, apolitického a dobrovoľného združenia fanúšikov vojenskej histórie, československého opevnenia, zbraní a vojenskej techniky. A je jedným z mnohých nadšencov, ktorým záleží na tom, aby sa v maximálnej možnej miere zachovala pamiatka na našu vojenskú minulosť. Starajú sa o pamiatky, ktoré sú pripomienkou, za akých dramatických okolností sa tvorili naše moderné dejiny.
Spolu s partiou ďalších, rovnako „postihnutých“ nadšencov sa starajú o objekty bunkrov B-S 4 „Lány“ a B-S 9. Väčší objekt bunkra B-S 4 „Lány“ premenili na parádne múzeum zamerané na situáciu v predvojnovom Československu, predovšetkým na jedinečný pevnostný systém postavený v „predvečer“ vpádu nacistického Nemecka na územie mladej Československej republiky.
Keďže je táto problematika rozsiahla a mimoriadne zaujímavá, rozhodli sme sa ju rozdeliť do niekoľkých dielov, kde sa v stoličke pre hosťa vystriedajú ľudia, ktorí sa tejto problematike venujú z pozície fanúšikov vojenskej histórie, nadšencov ochraňujúcich pamiatky a samozrejme aj historikov, ktorý nám objasnia historické udalosti z pohľadu dochovaných informácií a faktov.
Armádny podcast je autorským projektom Slovenského zväzu vojakov v zálohe a športovo-branných aktivít – najväčšej športovo-brannej záujmovej organizácie na Slovensku, pripravovaným v spolupráci so združením Legis Telum a za finančnej podpory Ministerstva obrany Slovenskej republiky.
Pevne veríme, že množstvom zaujímavých tém si, podobne ako Strelecký podcast, nájde svojich poslucháčov.