V pokračovaní podcastu na tému „Bunkre a opevnenia Československa“ nadväzujeme na I. diel, v ktorom Lukáš „Luki“ Turiak vyspovedal hosťa, predsedu občianskeho združenia Múzeum petržalského opevnenia, Martina Kubalu, ktorý poskytol svoj pohľad na udalosti vedúce k budovaniu tak rozsiahleho a nákladného technického diela.
V tejto nadväzujúcej epizóde sa budeme v jej úvode zaoberať okolnosťami vzniku potreby budovania takto náročného technického diela v kontexte dejov vplývajúcich na mladú Československú republiku v medzivojnovom období. Dejov, ktoré nadväzovali na ukončenie 1. svetovej vojny, kedy viaceré národy, na čele s porazeným Nemeckom, pociťovali krivdu a určitú nespokojnosť s novým geopolitickým rozdelením Európy.
Samozrejme nebude chýbať rozprávanie hosťa o tom, ako to vyzeralo s úrovňou hospodárstva a priemyselnej výroby vo vtedajšom Československu, ktoré v tej dobe patrilo medzi hospodársky najvyspelejšie krajiny sveta a o tom, ako obsadenie Československa pomohlo vyzbrojiť nacistické Nemecko, ktoré by bez tohoto kroku nebolo schopné viesť vojnu prakticky so všetkými svetovými veľmocami naraz.
Povieme si tiež, ako to v takom bunkri vyzeralo, aké mal technické vybavenie, výzbroj, posádku a samozrejme tiež, ako toto opevnenie fungovalo v plnom bojovom nasadení, čomu nakoniec prakticky nedošlo, pokiaľ nehovoríme o využití týchto obsadených objektoch nacistami.
Martin Kubala patrí medzi nadšencov, ktorí sa venujú vojenskej histórii a starajú sa o to, aby sa v čo najlepšom stave zachovali technické pamiatky z medzivojnového obdobia rokov 1935-38, medzi ktoré bunkre a opevnenia vybudované v československom pohraničí nesporne patria.