V dňoch 15. – 18. mája 2025 sa v priestoroch Akadémie ozbrojených síl generála M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši uskutočnilo zasadnutie Gamingskej iniciatívy Európy (GIE) pod záštitou Slovenského zväzu vojakov v zálohe a športovo-branných aktivít (SZVvZ). Hlavnou témou konferencie bola „Odolnosť a mentálna pripravenosť obyvateľstva na nepredvídané situácie“ – vrátane reakcie na teroristické hrozby, vonkajšiu agresiu, ako aj kybernetické a hybridné útoky.

Význam konferencie pre SZVvZ
Účasť na medzinárodnej platforme GIE má pre SZVvZ mimoriadny význam. Umožňuje posilňovanie medzinárodných vzťahov a výmenu skúseností s partnermi z ďalších krajín v oblasti obrany, brannej prípravy a práce s vojenskými zálohami. Podpis dohody o spolupráci s talianskou organizáciou UNUCI je konkrétnym krokom k prehlbovaniu spolupráce, organizovaniu spoločných projektov a posilňovaniu obranného povedomia verejnosti. Zároveň je to potvrdenie, že Slovensko v tejto oblasti patrí medzi rešpektovaných partnerov v medzinárodnom priestore. Konferencia tiež poskytla SZVvZ priestor na prezentáciu vlastných iniciatív v oblasti reziliencie obyvateľstva a športovo-branných aktivít, čo je dôležité pre rozvoj a popularizáciu činnosti zväzu doma aj v zahraničí.
Zahájenie a odborný program
Oficiálne otvorenie konferencie prebehlo za účasti predstaviteľov Ozbrojených síl SR, Akadémie ozbrojených síl, samosprávy a SZVvZ. Úvodné príhovory predniesli:
- brig. gen. Ing. Marek Banas, náčelník štábu operačného plánovania GŠ OS SR
- plk. Ing. Jaroslav Kompan, PhD., prorektor AOS pre vojenské veci
- Ing. Ján Blcháč, PhD., primátor mesta Liptovský Mikuláš
- pplk. v. v. Ing. Ladislav Balázs, viceprezident SZVvZ
Program odbornej konferencie 16. mája zahŕňal sériu prezentácií zameraných na posilnenie reziliencie populácie. Príspevky predniesli:
- plk. Ing. Jaroslav Kompan, PhD. – pohľad na problematiku z hľadiska vojenského vzdelávania
- brig. gen. Ing. Marek Banas – odolnosť spoločnosti v krízových situáciách ako pandémia, povodne či SLAK
- Dr. Urban Rusnák, PhD., bývalý veľvyslanec SR – skúsenosti z diplomatických misií a dôsledky hybridných hrozieb
Súčasťou konferencie boli aj národné prezentácie jednotlivých členských krajín GIE, podpísanie dohody o spolupráci medzi SZVvZ a talianskym združením UNUCI, ako aj návšteva výcvikového a simulačného centra AOS.
Medzinárodná účasť
Na zasadnutí sa zúčastnili delegácie z 13 krajín: Slovensko, Albánsko, Chorvátsko, Česká republika, Maďarsko, Moldavsko (ospravedlnení), Nemecko, Poľsko, Rumunsko, Taliansko, Severné Macedónsko (ospravedlnení), Švajčiarsko (ospravedlnení) a Slovinsko. Slovenskú delegáciu viedol pplk. v. v. Ing. Ladislav Balázs a kpt. v. v. Ing. Michal Kvanta.
Exkurzie a sprievodný program
Účastníci navštívili vojenské simulačné centrum AOS a absolvovali odbornú exkurziu do Múzea SNP v Banskej Bystrici, kde si uctili pamiatku padlých položením vencov za účasti BG. Ing. Norberta Hríba zo Spoločného operačného veliteľstva OS SR.
Záver a výhľad do budúcna
Zasadnutie vyústilo do schválenia súhrnnej správy zo zasadnutia GIE-II 2024 v Brne. Súhrnná správa z Liptovského Mikuláša bude predložená na schválenie na jesennom zasadaní v Slovinsku. Budúce zasadnutia GIE sú naplánované na máj 2026 v Nemecku a október 2026 v Albánsku.