Náš zväz má bohatú, takmer 60-ročnú históriu svojej existencie. Jeho činnosť má celospoločenský charakter a význam.
DOMOV / ZVÄZ
Slovenský zväz vojakov v zálohe a športovo-branných aktivít je apolitická organizácia s dlhoročnou tradíciou a celoslovenskou pôsobnosťou. Je významným partnerom Ministerstva obrany SR a jednou z kľúčových organizácií zameraných na prípravu obyvateľstva na obranu štátu a streleckú prípravu, prevažne formou športovo-branných súťaží.
V súčasnosti má status najväčšej športovo-brannej a súčasne druhej najväčšej strelecko-športovej organizácie (po Slovenskom streleckom zväze) na Slovensku. Má obrovskú základňu aktívnych členov, ale aj príležitostných členov, či sympatizantov.
Vytvárať optimálne podmienky pre všetkých občanov SR k získavaniu správnych návykov bezpečnej manipulácie s krátkymi i dlhými strelnými zbraňami, k zdokonalovaniu ich streleckých schopností a k zlepšovaniu obranyschopnosti civilného obyvateľstva najmä cestou športovo-branných súťaží.
Stať sa kľúčovým partnerom MO SR pri zlepšovaní obranyschopnosti štátu v kontexte prípravy a reálneho zapojenia civilného obyvateľstva do branno-bezpečnostnej politiky SR a pri rozvoji projektu aktívnych záloh v zmysle skvalitňovania streleckej prípravy.
V bývalej záujmovo-brannej organizácii Zväzarm sa dobrovoľne združovala viac ako desiatka záujmových, športových a branných organizácií ako napríklad letci, radisti, modelári, potápači, kynológovia, motoristi a samozrejme aj strelci. V tejto záujmovej činnosti aktívne pôsobilo a do rôznych strelecko-športových sa pravideľne zapájalo veľa príslušníkov záložno-veliteľského zboru vtedajšej československej armády.
Pre prácu so zálohami v Zväzarme dostal Ústredný výbor Zväzarmu Praha za úlohu založiť Kluby dôstojníkov a práporčíkov v zálohe (ďalej KDPZ) v období rokov 1964 až 1968. Z podnetu ÚV Zväzarmu tak bolo v roku 1966 v Československu založených 8 KDPZ, z toho dva na Slovensku - jeden v Košiciach a jeden v Bratislave (neoficiálny vznik klubu v Bratislave siaha až do roku 1964).
Po založení a zaktivizovaní prvých ôsmych klubov KDPZ v ČSSR, sa uskutočnil v roku 1968 v Prahe 1. celoštátny aktív KDPZ, na ktorom bol za predsedu organizácie zvolený plk. v z. Emil Vízner z Bratislavy.
Kluby KDPZ vznikali najmä v priemyselných podnikoch a okresoch, napr. Žiar nad Hronom, VSŽ Košice, ZŤS Dubnica nad Váhom, CHZJD Bratislava, LIAZ Veľký Krtíš, Slovakofarma Hlohovec, Považská Bystrica, Komárno, Rimavská Sobota, atď. Členovia KDPZ začali pracovať vo výcvikových centrách brancov ako náčelníci a inštruktori, napr. v Prešove, Trenčíne, Dolnom Kubíne, Žiline, Martine, Dubnici nad Váhom, Nových Zámkoch, atď.
V oblasti medzinárodnej spolupráce boli uskutočnované spoločné akcie predovšetkým s partnermi z Poľska, Maďarska a Ukrajiny.
Napriek zložitej vnútornej i zahraničnej politickej situácii v roku 1969 KDPZ pokračovali aj nadaľej vo svojej záujmovej činnosti i v úzkej spolupráci s armádou. Konkrétne s VVVO, vojenskými útvarmi, krajskými a okresnými vojenskými správami a vojenskými školami napr. v Košiciach, Banskej Bystrici, Leviciach, Michalovciach, Kežmarku, Prešove, Malackách, Seredi a v ďalších mestách.
Pre zaujímavosť, zo štatistických údajov z roku 1982 vyplynulo, že organizácia zastrešovala na Slovensku 274 klubov a v nich organizovaných 13200 členov.
Po Nežnej revolúcii sa Zväzarm 24. marca 1990 pretransformoval na Združenie technických športov a činností (ZTŠČ). Následne po rozdelení federácie vzniklo v roku 1992 Združenie technických a športových činností na Slovensku. Jeho súčasťou bol aj Zväz branných činností, z ktorého postupne vznikli samostatné zväzy – Zväz civilnej ochrany, Zväz branných a technických činností a tiež Zväz vojakov v zálohe.
Po osamostatnení Slovenska v roku 1993 sa uskutočnil I. snem Zväzu vojakov v zálohe v Tajove a za predsedu bol zvolený Miroslav Jánoš. V tom roku sa uskutočnil vo vojenskom výcvikovom priestore na Tureckom vrchu aj prvý ročník vlastnej zväzovej streleckej súťaže pod názvom Strelecký viacboj.
Okrem športovej činnosti, bol zväz od svojej transformácie aktívny aj na poli medzinárodnej spolupráce. Už v roku 1993 sa stal členom medzinárodnej organizácie vojakov v zálohe krajín strednej Európy Gamingská iniciatíva (nazvanej podľa rakúskeho mesta Gaming) a od roku 1999 asociovaným členom celosvetovej medzinárodnej organizácie vojakov v zálohe CIOR.
Po tom, ako na vlastnú žiadosť na VIII. sneme SZVvZ v októbri 2019 v Budmericiach odstúpil z funkcie prezidenta zväzu mjr. v z. Miroslav Jánoš, došlo k výraznejšej organizačnej prestavbe zväzu. Do funkcie bol zvolený súčasný prezident zväzu kpt. v. v. Ing. Michal Kvanta.
Príchodom nového prezidenta do funkcie získal zväz väčšiu dynamiku rozvoja a začal lepšie reagovať na prichádzajúce spoločenské a politické zmeny doma i vo svete. Zintenzívnila sa športová činnosť a rozšírilo sa spektrum športovo-branných súťaží.
Prijala sa nová koncepcia riadenia, na úrovni Ústrednej rady zväzu pozostávajúca z prezidenta zväzu, štyroch viceprezidentov so špecializáciou na vybrané kľúčové oblasti (šport, zahraničie, marketing a spolupráca s rezortami) a zástupcov štyroch oblastí - Bratislava, Západ, Stred a Východ.
K významným zmenám prišlo i vo vzťahu k partnerským organizáciám, keď SZVvZ sa stal jedným zo signatárov združenia AVOZ SR, združujúceho občianske združenia vojenského charakteru s úzkou väzbou na Ministerstvo obrany Slovenskej republiky.
Na základe iniciatívy Zväzu vojakov Slovenskej republiky sa začala formovať myšlienka užšej spolupráce a vznikla Asociácia vojenských občianskych združení SR (AVOZ SR). Zakladajúcimi členmi tejto asociácie sa stal aj SZVvZ a dňa 2. februára 2023 na prvom oficiálnom zasadnutí AVOZ-u podpísali jeho signatári Memorandum o vzájomnej spolupráci zakladajúcich členov asociácie.
Zväz je od roku 1993 riadnym členom medzinárodnej organizácie vojakov v zálohe krajín strednej Európy Gamingská iniciatíva. Jej cieľom je podporovať a aktivizovať zväzy vojakov v zálohe v členských krajinách a spolupracovať s nimi pri zvyšovaní európskej bezpečnosti a obrany.
Zväz sa aktívne sa zapája do činnosti tejto medzinárodnej organizácie, prispieva a sprostredkuje názory a pozíciu Slovenskej republiky na tomto medzinárodnom fóre. V nedávnej minulosti hostil zasadnutia Gamingskej iniciatívy dvakrát už aj náš zväz. V rokoch 2008 a 2018.
Členské vo zväze je, v pomere k jeho aktivitám, zanedbateľné.
Mobil: +421 903 44 99 89
Slovenský zväz vojakov v zálohe
a športovo-branných aktivít
Hradská 79, Bratislava 821 07
IČO: 30 844 622
Občianske združenie
Copyright 2024 © Slovenský zväz vojakov v zálohe a športovo-branných aktivít.