Nie, nechceme sa tu rozpisovať o hysterických reakciách a zmätočných opatreniach našich politikov na súčasnú situáciu okolo COVID-19 popierajúcich akékoľvek zásady krízového manažmentu. Aj keď práve „vďaka“ nim možno budeme musieť v tejto sezóne úplne zrušiť posledné plánované Majstrovstvá Slovenska v streľbe zo samonabíjacej zbrane vzor 58. Tento článok na pokračovanie by sme chceli venovať predčasne ukončenej súťažnej sezóne, ktorá sa zapíše do histórie nášho Zväzu pravdepodobne ako najkratšia súťažná sezóna v jeho dejinách.
Táto sezóna sa uskutočnila v neľahkých podmienkach. A hneď úvodom je treba venovať jedno veľké poďakovanie práve prezidentovi SZVvZ Michalovi Kvantovi, ktorý celý čas vytrvalo presviedčal tých, ktorí na situáciu pozerali príliš úzkostlivo, že preteky sa dajú zorganizovať aj napriek všetkým tým opatreniam. A práve on, svojou osobnou participáciou na všetkých kľúčových podujatiach Zväzu, šiel príkladom a ukázal, že Zväz má konečne vo vedení človeka na pravom mieste.
Túto skutočnosť podčiarkli aj Medzinárodné strelecké preteky o trvale putovný Dukliansky palcát, ktoré Michal zastrešil aj organizačne a ktoré jemne naznačili víziu nového vedenia o ďalšom rozvoji nášho Zväzu. Ale o tom v niektorom z nasledujúcich článkov.
Zmeny a úpravy pravidiel
Kvalifikačné preteky v tejto „exotickej“ sezóne naznačili rastúci záujem o dynamickejšie disciplíny. REPIKO láka z roka na rok čím ďalej, tým viac pretekárov. A s rastúcim záujmom a konkurenciou vychádzajú na povrch mnohé „nedokonalosti“ tejto, dnes už najpopulárnejšej súťaže s obrovským potenciálom do budúcna. Po štyroch rokoch existencie tejto súťaže je totiž najvyšší čas na „veľké upratovanie“ a zmeny v pravidlách.
Každopádne počas zimy bude mať vedenie Zväzu plné ruky práce so Smernicami všetkých súťaží, kde sa chystajú mnohé zásadné zmeny. Zväz si od týchto zmien sľubuje ešte väčší záujem a návrat súťažiacich, ktorí postupom času, kvôli nešťastne nastaveným pravidlám, sa týchto súťaží prestali zúčastňovať. Ako príklad môžme uviesť prehnané bodovanie disciplíny Granát v Streleckom viacboji. Ale o tomto budeme opäť informovať v samostatnom článku.
Celkovo bolo v tejto sezóne naplánovaných 53 súťaží pod hlavičkou SZVvZ, z ktorých sa 6 zrušilo, prevažne z dôvodu vládnych opatrení. Je to výrazný, takmer polovičný pokles oproti uplynulým sezónam a tak možno celkom jednoznačne povedať, že táto situácia v značnej miere obmedzila našu činnosť. Pre malé porovnanie – v sezóne 2019 bolo naplánovaných 93 súťaží, z ktorých sa 13 z rôznych dôvodov neuskutočnilo.
Kvalifikácia v číslach
Samotná tohtoročná kvalifikácia mala mimoriadne rýchly spád a prakticky každý víkend v období od júla do začiatku októbra bol súťažný. Kvalifikácia v každej z disciplín bola obmedzená na šesť súťažných kôl. Toto rozhodnutie vychádzalo z voľných termínov v kalendári jednotlivých strelních, ktoré, okrem našej organizácie, museli uspokojiť aj požiadavky ďalších streleckých organizácií. Predovšetkým však Slovenského streleckého zväzu, ktorý má takpovediac prednosť, nakoľko zastrešuje olympijské športové disciplíny.
Táto atypická sezóna sa vyznačovala celkovým úbytkom súťažiacich štartujúcich v jednotlivých streleckých súťažiach. Je to možné pripísať aj na vrub nahustenému kalendáru, vychádzajúcemu z vládnych opatrení, ktoré vo výraznej miere oklieštili našu činnosť. Najviac sa to však prejavilo v „mierenkárskych“ súťažiach, špeciálne však v Streleckom trojboji, kde v porovnaní s uplynulým rokom poklesol počet štartujúcich zo 113 na 79 v disciplíne Pištoľ a zo 73 na 55 v disciplíne Revolver.
Tieto čísla len potvrdzujú nastupujúci trend, ktorý je charakterizovaným príchodom nových členov „odchovaných“ na akčných filmoch a akčných počítačových hrách, preferujúcich dynamickejšie športové disciplíny. Na tento vývoj bude Zväz reflektovať postupným zaraďovaním takto koncipovaných športových disciplín do svojho kalendára.
Mierný pokles bol zaznamenaný aj v počte zúčastnených v Streleckom viacboji. Tento pokles sa však dá pripísať aj nižšej účasti „sviatočných“ strelcov z východného Slovenska, keďže tento rok sa viacboj na východe nestrieľal. Naopak mierny nárast súťažiacich oproti minulému roku sme zaznamenali v Streľbe zo samonabíjacej zbrane vzor 58.
Výsledky kvalifikácie
REPIKO
Momentálne najpopulárnejšia strelecká súťaž – REPIKO – mala v tejto sezóne nového favorita. Bolo ním pezinské družstvo v zložení Roman Baranyai, Karol Ecker a Daniel Čársky. Jeho dominanciu podčiarkuje nielen víťazstvo v kvalifikácii, ale aj rekordný nástrel 198,54 bodov, ktorým utvorili absolútny rekord tejto súťaže, keď veľmi tesne (o 1,46 bodu) im unikla magická hranica 200 bodov.
Druhé miesto v kvalifikácii REPIKO si „vystrieľalo“ družstvo v zložení Pavol Jurkáček, Milan Andelek a Ján Tóth, ktorého výsledky boli (pri všetkej úcte k ostatným členom družstva) závislé predovšetkým od jeho teamleadera Pala Jurkáčka. Tretie miesto v kvalifikácii patrilo úradujúcim majstrom Vladovi Bláhovi a bratom Ľubovi a Radovi Bartovičovcom. Tí sa v tomto roku ešte o kus zlepšili, ale v ťažkej konkurencii to stačilo „iba“ na tretie miesto.
Treba však určite akcentovať jednu skutočnosť. Úroveň, tejto ešte mladej súťaže, ide z roka na rok hore. Ale v tejto sezóne zaznamenali výsledky družstiev rapídny vzostup. Pre porovnanie – výkony družstva, ktoré sa minulýrok umiestnilo na druhom mieste, by v tomto roku stačili ledva-ledva na ôsme miesto (pri porovnaní dvoch najlepších výsledkov z kvalifikácie). To je rozhodne vysoký nárast kvality tejto súťaže.
STRELECKÝ VIACBOJ
Strelecký viacboj je „kráľovskou“ disciplínou Slovenského zväzu vojakov v zálohe. Má stabilnú popularitu, čo však nič nemení na tom, že jeho pravidlá si už takisto vyžadujú určitú „reformu“. Postupom času totižto ubudlo zopár „skalných“, ktorým vadia predovšetkým nevyvážené bodové hodnotenie v jednotlivých disciplínach, či chronicky sa opakujúce chyby rozhodcov na čiare, atď.
Pri neúčasti minuloročného najlepšieho družstva kvalifikácie z Hruštína, dominovalo minuloročné družstvo číslo 2 z Prešova v zložení Dávid Duchoslav, Miloš Halecký, Tomáš Paločko, ktorému súčasne patril aj rekordný zápis sezóny o hodnote 1655,10 bodov. Druhé miesto patrilo družstvu z Turian, ktoré zaznamenalo asi najväčší výkonnostný skok oproti minule sezóne, v zložení Robo Dargaj, Zdeno Mertl, Miro Kochol a Marek Vajda. No a na treťom mieste sa umiestnilo družstvo Michaloviec v zložení Vlado a Matej Hamadejovci, Pavol Beca a Ondrej Šuško.
Kvalifikáciu v kategórii žien opätovne ovládlo družstvo KVvZ-008-BA v zložení Oľga Andeleková, Vierka a Zuzka Machalíkové. „Foxáčkam“ patril aj rekordný zápis sezóny o hodnote 1545,70 bodov, ktorým vylepšili svoje minuloročné maximum o takmer 60 bodov. Na druhom a treťom mieste skončili družstvá, ktoré si prehodili poradie v porovnaní s minulým rokom. Na druhom mieste skončili Budmeričanky v zložení Dana Gašparovičková, Kristína Cingelová a Michaela Ječmenová, ktorú si pamätáme ešte pod dievčenským menom Iliťová. No a tretie skončili dievčatá zo SAV-ky Kristína Hrčková, Zuzka Šimeková, Dagmar Záňová a Beáta Tamášiová.
Kvalifikácia v kategórii muži – jednotlivci skončila bez väčších prekvapení. Na prvom mieste sa umiestnil Stano Purgat z KVvZ-006-BA „MEXICO“. Na druhom mieste skončil Miloš Halecký z Prešova, ktorý súčasne utvoril aj rekord sezóny o hodnote 460,53 bodov. A na treťom mieste sa umiestnil Peter Martišek z klubu KVvZ-077-BA. V „ženách“ dominovali dievčatá z „FOX-u“. Na prvom mieste sa umiestnila rekordérka sezóny Oľga Andeleková, ktorej sezónne maximum bolo 422,67 bodov. A druhé a tretie miesto si rozdelili Vierka a Zuzka Machalíkové.
Pokračovanie nabudúce…