12. januára 2022

Epizóda 18. – Je Alec Baldwin vinný zo zabitia?

Koncom uplynulého roka došlo v USA k tragickej udalosti, ktorá zaplnila titulné stránky denníkov a informačných portálov po celom svete.

Pre tých, ktorí túto informáciu nezachytili, známy holywoodsky herec Alec Baldwin pri natáčaní „westernovky“ postrelil dvoch ľudí – hlavnú kameramanku a režiséra filmu Joela Souzu. Bohužiaľ talentovaná kameramanka Halyna Hutchins, považovaná v Hollywoode za novú „rockstar kinematografie“, vážnym zraneniam na mieste podľahla.


30. decembra 2021

Epizóda 17. – Novela Zákona o zbraniach a strelive – otázky a odpovede

Tretia časť podcastu k novele Zákona č. 190/2003 Z. z. o zbraniach a strelive venovaná najčastejším otázkam vyplývajúcim z tejto legislatívnej úpravy.

Po prvých dvoch epizódach, v ktorých náš hosť JUDr. Boris Draškaba podrobne analyzoval zmeny vyplývajúce z novely Zákona o zbraniach a strelive, sme sa rozhodli zaradiť aj tretiu na túto tému. Rozoberáme si v nej najčastejšie otázky zo strany držiteľov zbrojných preukazov, s ktorými sa bežne stretávame od jej schválenia.


12. decembra 2021

Epizóda 16. – Novela Zákona o zbraniach a strelive – časť 2.

Pokračovanie podcastu podrobne analyzujúceho zmeny v Zákone o zbraniach a strelive, ktoré boli vynútené zo strany EÚ s povinnou implementáciou do našej národnej legislatívy.

Vzhľadom na to, že je to vec, ktorá by mala zaujímať min. 150-tisícovú komunitu držiteľov zbrojného preukazu, pripravili sme tento špeciál Streleckého podcastu, ktorý je rozdelený do dvoch častí. Našim hosťom je JUDr. Boris Draškaba, advokát a podpredseda predstavenstva združenia Legis Telum, ktoré na príprave tohto zákona veľmi aktívne participovalo.


12. decembra 2021

Epizóda 15. – Novela Zákona o zbraniach a strelive – časť 1.

Proces, ktorý bol spustený za hranicami Slovenska, dospel do svojho finále. Je dôsledkom prijatia smernice EÚ a jej povinnosti implementácie do našej legislatívy.

Zákon o zbraniach a strelive je jednou zo základných noriem, ktorými sa musí riadiť každý vlastník zbrojného preukazu. Dá sa s nadsázkou povedať, že je to proste taká „biblia“ pre každého legálneho držiteľa. V uplynulých dňoch sme boli svedkami zavŕšenia legislatívneho procesu, ktorý vyvrcholil prijatím novely Zákona č. 190/2003 Z. z. o zbraniach a strelive v znení neskorších predpisov a v súčasnosti sa už čaká iba na formálny podpis zo strany hlavy štátu.


03. decembra 2021

Epizóda 14. – Pripomienka dejín odsúdená na zánik?

Súčasná platná slovenská legislatíva vytvára výborné podmienky pre činnosť klubov vojenskej histórie. Bude to však tak platiť aj naďalej po implementácii smernice EU?

V najnovšej epizóde Armádneho podcastu sme predstavili kluby vojenskej histórie a ich záslužnú činnosť pri zachovávaní historických udalostí súvisiacich s temným obdobím našich dejín. Súčasná naša legislatíva vytvára výborné podmienky pre ich činnosť. Bude to však tak aj naďalej? Nebudú musieť nakoniec „historici“ behať namiesto zbraní s metlami? A akú úlohu v tomto procese zohráva Európska únia?


03. novembra 2021

Epizóda 13. – Obranná streľba ako medzinárodná športová disciplína

Nácvik obrannej streľby má praktický charakter a môže byť pre držiteľa zbrane veľmi prospešný. Ale môže mať aj charakter športovej disciplíny.

V trinástej epizóde Streleckého podcastu sa zaoberáme práve takouto športovou disciplínou, ktorá tento rok oslávila 25. výročie svojho vzniku (1996), no na Slovensko prišla relatívne len nedávno. Hovoríme o súťažiach podľa pravidiel IDPA, čiže International Defensive Pistol Association, alebo slovensky Medzinárodnej asociácie obrannej streľby zo zbraní pištoľového kalibru.


20. októbra 2021

Epizóda 12. – Dynamický strelecký šport, ktorý ovládol svet

Dynamická streľba zaznamenáva v ostatných rokoch výrazný nárast popularity. Tento atraktívny akčný šport prináša úspechy aj slovenským športovým strelcom.

Či už je to tým, že mladí ľudia odrastajú na počítačových strieľačkách, či akčných filmoch, ktorých sú plné televízne stanice, alebo to súvisí s bezpečnostnou situáciou vo svete, nevieme posúdiť. Faktom je, že na tejto vlne sa vezú aj viaceré strelecké športy, medzi ktoré patria aj súťaže v praktickej streľbe podľa pravidiel IPSC. My sa vám pokúsime IPSC priblížiť očami jedného z nich – slovenského reprezentanta Jána Pálku, viacnásobného majstra sveta, Európy a medailistu z mnohých veľkých podujatí.


6. októbra 2021

Epizóda 11. – Obrana so zbraňou a jej dopady

Slovenský právny systém má pevne zakotvené právo použiť zbraň na svoju ochranu, či ochranu svojich blízkych, alebo majetku. Ako to však funguje v praxi?

A čo nasleduje po tom, keď k takejto situácii príde? O tom a o ďalších dopadoch použitia zbrane na svoju ochranu sa rozprávame s človekom, ktorého meno už viackrát zarezonovalo v médiách, s bývalým skúseným vyšetrovateľom, v súčasnosti advokátom JUDr. Petrom Vačokom. Dlhoročným skúseným advokátom, ktorý počas svojho profesného života prešiel rôznymi zaujímavými pracovnými pozíciami. V nich nazbieral bohaté skúsenosti, vďaka ktorým patrí v súčasnosti medzi špičku v oblasti trestného práva.


22. septembra 2021

Epizóda 10. – Moja prvá zbraň alias Ako si vybrať a neoľutovať

Snáď každý začínajúci strelec a čerstvý držiteľ zbrojného preukazu rieši klasickú dilemu optimálneho výberu svojej prvej zbrane. Je to náročná a komplexná téma, ktorá nemusí dať jednoznačnú odpoveď.

A preto sme si pozvali hosťa, s ktorým sa pokúsime začínajúcim strelcom v tomto rozhodovacom procese trošku pomôcť a rozobrať tie najdôležitejšie aspekty problematiky. A samozrejme nasmerovať záujemcov o kúpu svojej prvej zbrane tým najlepším možným spôsobom. Našim hosťom je Ľubomír Loh skúsený strelecký inštruktor a predajca zbraní a streleckého vybavenia.


8. septembra 2021

Epizóda 9. – Slovenskí konštruktéri a zbrojári: Jaroslav Kuracina

Jaroslav Kuracina je výraznou osobnosťou, ktorá okrem svojich nesporných konštruktérskych kvalít, často vzbudzuje rozruch v slovenských médiách.

Milovaný, nenávidený, obdivovaný, aj kritizovaný. Taký je Jaro Kuracina. Človek, ktorý na jednej strane svojimi vyjadreniami na kontroverzné spoločenské témy dokáže častokrát vzbudiť aj rozruch v slovenských médiách. Na druhej strane je však nesporne mimoriadne talentovaným a úspešným špičkový zbraňovým konštruktérom, nakoľko sa presadil v oblasti, ktorá určite nie je prechádzkou ružovým sadom a v ktorej dominujú predovšetkým veľké svetové zbrojárske firmy.


26. augusta 2021

Epizóda 8. – Deti a zbrane

Zbrane v rukách detí sú kontroverzná téma, ktorá v mnohých vzbudzuje niekedy až hrôzu. My vám však ukážeme, že všetko môže byť a dokonca priam by malo byť inak.

Deti a zbrane je náročná, ba až kontroverzná téma, ktorá mnohých názorovo spája ale aj rozdeľuje. Téma, ktorá si vyžaduje pohľad odborníkov, ktorí sa streleckému športu venujú dlhé roky a vychovali veľké množstvo talentovaných strelcov. A takými, určite na slovo vzatými odborníkmi, sú hostia ôsmej epizódy Streleckého podcastu – Jozef Široký, dlhoročný tréner mládeže, predseda streleckého klubu ŠSK Vištuk a majiteľ strelnice vo Vištuku a dlhoročný tréner prešovskej omladiny, pán Ing. Ján Šima.


11. augusta 2021

Epizóda 7. – Keď súperky sú najlepšie kamošky

Jana Špotáková je síce konkurentkou Zuzky Rehák Štefečekovej, ale súčasne aj jej najlepšou kamarátkou. Na strelnici súperia, no súčasne sa navzájom veľmi podporujú.

Mnohí by čakali, že dnešný podcast bude o zlatej olympijskej medailistke Zuzke Rehák Štefečekovej, ktorá bola vzácnym hosťom premiérovej prvej epizódy Streleckého podcastu. Práve preto sme to však vymysleli „šalamúnsky“. Zuzka síce priestor v tejto epizóde Streleckého podcastu dostala, do štúdia sme si však pozvali ďalšiu strelkyňu, účastníčku tokijskej olympiády, Zuzkinu konkurentku a súčasne najlepšiu kamarátku Janku Špotákovú.


15. júla 2021

Epizóda 6. – Koho ťaží olovo a prečo

Prečo sa olovo v strelive a v rybárstve stalo predmetom novej krížovej výpravy Európskej komisie sme sa porozprávali s Ing. Ľudovítom Miklánkom.

Po obmedzení legálnej držby niektorých typov zbraní v členských štátoch EÚ a vydaní kontroverznej smernice, Európska komisia tentokrát zvolila inú taktiku. Zacítiac silný odpor predovšetkým v krajinách s bohatou tradíciou legálnej držby zbraní, zvolila cestu, ktorou obišla všetky schvaľovacie procesy a pod zámienkou záujmu o ekológiu zamerala svoje ťaženie na olovo.


30. júna 2021

Epizóda 5. – Milan Kňažko: „Môj dom – môj hrad!“

Obľúbený herec a bývalý politik sa začiatkom roku 2017 stal obeťou vlamača. Postavil sa mu však so zbraňou v ruke.

Herec a bývalý politik, pán Milan Kňažko sa začiatkom roku 2017 dostal do médií z úplne iného dôvodu, ako bol doposiaľ zvyknutý – stal sa obeťou vlámača. Prípad bol vtedy ostro sledovaný médiami najmä preto, že tento populárny herec použil na svoju obranu zbraň a vlamača postrelil. Stal sa tak prvou osobou, u ktorej bol na Slovensku aplikovaný inštitút § 26 Trestného zákona o oprávnenom použití zbrane.


16. júna 2021

Epizóda 4. – Na čo je „zbroják“ a ako ho získať

Ing. Ľudovít Miklánek vás prevedie celým procesom nadobudnutia zbrojného preukazu a pridá množstvo ďalších zaujímavých informácií pre každého strelca aj nestrelca.

Ing. Ľudovít Miklánek je predsedom predstavenstva jednej z partnerských organizácií, ktoré sa spolupodieľajú na tvorbe tohto podcastu – združenia Legis Telum. Človek, pre ktorého sú zbrane vášňou, poslaním, koníčkom. Vyštudoval konštrukciu zbraní a streliva so štátnou skúškou a ako sám o sebe s nadsázkou tvrdí: „svoje zbrane viackrát rozobral ako z nich vystrelil“.


31. mája 2021

Epizóda 3. – Streľba z historických zbraní – vášeň ovenčená medailami

O streľbe z historických zbraní a histórii športovej streľby s pánom primárom MUDr. Ladislavom Košťálom

MUDr. Ladislav Koštál je primárom na oddelení chirurgie ruky Fakultnej nemocnice s polyklinikou v bratislavskom Ružinove a jedným zo zakladateľov mikrochirurgie v plastickej chirurgii na Slovensku. Vo svojom voľnom čase však svoje zlaté ruky, ktoré zachránili zdravie už nejednému človeku, využíva s rovnakou precíznosťou ako šampión v streľbe z historických a dobových zbraní.


17. mája 2021

Epizóda 2. – Streľba nie je žiadna kovbojka

Chcete začať strieľať? Začnite týmto podcastom! Všeobecne o streľbe a strelectve s prezidentom SAWS MUDr. Michalom Venglarčíkom, PhD.

MUDr. Michal Venglarčík, PhD. je zástupcom prednostu II. Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU FNsP FDR Banská Bystrica a súčasne prezident Slovenskej asociácie westernovej streľby, dlhoročný rozhodca a strelec. A nie hocijaký. Rovno majster a vicemajster Európy v CAS (Cowboy Action Shooting).


3. mája 2021

Epizóda 1. – Zuzana Rehák Štefečeková

Ako lepšie začať takýto projekt ako s prémiovým hosťom?

Zuzana Rehák Štefečeková – slovenská športová strelkyňa v disciplíne trap. 37-ročná rodáčka z Nitry si v Pekingu 2008 a v Londýne 2012 vystrieľala striebornú medailu. V roku 2015 získala na Európskych hrách najcennejší kov. Je laureátkou ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2018 v kategórii šport. Spolu s Anastasiou Kuzminovou je príkladom skĺbenia osobného a športového života…