AKTUÁLNE

26. augusta 2021

Epizóda 8. – Deti a zbrane

Zbrane v rukách detí sú kontroverzná téma, ktorá v mnohých vzbudzuje niekedy až hrôzu. My vám však ukážeme, že všetko môže byť a dokonca priam by malo byť inak.

Deti a zbrane je náročná, ba až kontroverzná téma, ktorá mnohých názorovo spája ale aj rozdeľuje. Téma, ktorá si vyžaduje pohľad odborníkov, ktorí sa streleckému športu venujú dlhé roky a vychovali veľké množstvo talentovaných strelcov. A takými, určite na slovo vzatými odborníkmi, sú hostia ôsmej epizódy Streleckého podcastu – Jozef Široký, dlhoročný tréner mládeže, predseda streleckého klubu ŠSK Vištuk a majiteľ strelnice vo Vištuku a dlhoročný tréner prešovskej omladiny, pán Ing. Ján Šima.


11. augusta 2021

Epizóda 7. – Keď súperky sú najlepšie kamošky

Jana Špotáková je síce konkurentkou Zuzky Rehák Štefečekovej, ale súčasne aj jej najlepšou kamarátkou. Na strelnici súperia, no súčasne sa navzájom veľmi podporujú.

Mnohí by čakali, že dnešný podcast bude o zlatej olympijskej medailistke Zuzke Rehák Štefečekovej, ktorá bola vzácnym hosťom premiérovej prvej epizódy Streleckého podcastu. Práve preto sme to však vymysleli „šalamúnsky“. Zuzka síce priestor v tejto epizóde Streleckého podcastu dostala, do štúdia sme si však pozvali ďalšiu strelkyňu, účastníčku tokijskej olympiády, Zuzkinu konkurentku a súčasne najlepšiu kamarátku Janku Špotákovú.


15. júla 2021

Epizóda 6. – Koho ťaží olovo a prečo

Prečo sa olovo v strelive a v rybárstve stalo predmetom novej krížovej výpravy Európskej komisie sme sa porozprávali s Ing. Ľudovítom Miklánkom.

Po obmedzení legálnej držby niektorých typov zbraní v členských štátoch EÚ a vydaní kontroverznej smernice, Európska komisia tentokrát zvolila inú taktiku. Zacítiac silný odpor predovšetkým v krajinách s bohatou tradíciou legálnej držby zbraní, zvolila cestu, ktorou obišla všetky schvaľovacie procesy a pod zámienkou záujmu o ekológiu zamerala svoje ťaženie na olovo.


30. júna 2021

Epizóda 5. – Milan Kňažko: „Môj dom – môj hrad!“

Obľúbený herec a bývalý politik sa začiatkom roku 2017 stal obeťou vlamača. Postavil sa mu však so zbraňou v ruke.

Herec a bývalý politik, pán Milan Kňažko sa začiatkom roku 2017 dostal do médií z úplne iného dôvodu, ako bol doposiaľ zvyknutý – stal sa obeťou vlámača. Prípad bol vtedy ostro sledovaný médiami najmä preto, že tento populárny herec použil na svoju obranu zbraň a vlamača postrelil. Stal sa tak prvou osobou, u ktorej bol na Slovensku aplikovaný inštitút § 26 Trestného zákona o oprávnenom použití zbrane.


16. júna 2021

Epizóda 4. – Na čo je „zbroják“ a ako ho získať

Ing. Ľudovít Miklánek vás prevedie celým procesom nadobudnutia zbrojného preukazu a pridá množstvo ďalších zaujímavých informácií pre každého strelca aj nestrelca.

Ing. Ľudovít Miklánek je predsedom predstavenstva jednej z partnerských organizácií, ktoré sa spolupodieľajú na tvorbe tohto podcastu – združenia Legis Telum. Človek, pre ktorého sú zbrane vášňou, poslaním, koníčkom. Vyštudoval konštrukciu zbraní a streliva so štátnou skúškou a ako sám o sebe s nadsázkou tvrdí: „svoje zbrane viackrát rozobral ako z nich vystrelil“.


31. mája 2021

Epizóda 3. – Streľba z historických zbraní – vášeň ovenčená medailami

O streľbe z historických zbraní a histórii športovej streľby s pánom primárom MUDr. Ladislavom Košťálom

MUDr. Ladislav Koštál je primárom na oddelení chirurgie ruky Fakultnej nemocnice s polyklinikou v bratislavskom Ružinove a jedným zo zakladateľov mikrochirurgie v plastickej chirurgii na Slovensku. Vo svojom voľnom čase však svoje zlaté ruky, ktoré zachránili zdravie už nejednému človeku, využíva s rovnakou precíznosťou ako šampión v streľbe z historických a dobových zbraní.


17. mája 2021

Epizóda 2. – Streľba nie je žiadna kovbojka

Chcete začať strieľať? Začnite týmto podcastom! Všeobecne o streľbe a strelectve s prezidentom SAWS MUDr. Michalom Venglarčíkom, PhD.

MUDr. Michal Venglarčík, PhD. je zástupcom prednostu II. Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU FNsP FDR Banská Bystrica a súčasne prezident Slovenskej asociácie westernovej streľby, dlhoročný rozhodca a strelec. A nie hocijaký. Rovno majster a vicemajster Európy v CAS (Cowboy Action Shooting).


3. mája 2021

Epizóda 1. – Zuzana Rehák Štefečeková

Ako lepšie začať takýto projekt ako s prémiovým hosťom?

Zuzana Rehák Štefečeková – slovenská športová strelkyňa v disciplíne trap. 37-ročná rodáčka z Nitry si v Pekingu 2008 a v Londýne 2012 vystrieľala striebornú medailu. V roku 2015 získala na Európskych hrách najcennejší kov. Je laureátkou ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2018 v kategórii šport. Spolu s Anastasiou Kuzminovou je príkladom skĺbenia osobného a športového života…